Gjirokastër: Punonjësit e policisë dhe studentët dhurojnë gjak për fëmijët talasemikë

Nga Telnis Skuqi
GJIROKASTËR – Punonjësit e policisë dhe studentët e Universitetit “Eqrem Çabej” të Gjirokastrës dhuruan sot gjak për fëmijët talasemikë.
Aida Hysi, sekretaria e degës së Kryqit të Kuq në Gjirokastër, pohoi se sivjet dhuruesit kanë qenë më të shumtë, krahasur me vitet e kaluara.

“Më në fund dhuruesit janë ndërgjegjësuar se dhënia e gjakut, përveç se ka anë të mira për vetë ata, shpëton edhe jetë njerëzish”, tha ajo.
“Duhet të mendojmë që secili nga ne mund të ketë nevojë për gjak dhe ç’është më e rëndësishme të kuptojmë se çdo akt i dhurimit të gjakut shpëton një jetë”, shton Hysi.
Hysi thekson se njeriu që jep gjak gëzon gjithmonë shëndet të plotë dhe fal analizave të shpejta nga personeli i qendrës së pikës së grumbullimit të gjakut, individi është gjendje të kontrollojë gjendjen e tij shëndetësore.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s