PËRMET / VDES MJESHTËRI I KLARINETËS, LAVER BARIU

Laver Bariu_1 maj 2010_11Nga Telnis Skuqi
PËRMET /26 Janar/ – Mjeshtëri i klarinetës shqiptare, Laver Bariu, vdiq sot në qytetin e Përmetit, në moshën 85 vjeçare, njoftoi familja e tij.
Bariu lindi në qytetin e Korçës, më 2 maj 1929, dhe është rritur duke mësuar klarinetën në qytetin e Përmtit.

Ende pa mbushur 10 vjeç, ushtrohet me llautën e të atit, Bariut.
Fare i ri mësoi instrumentin në mënyrë autodidakte.
Për herë të parë doli në skenë me gërnetë së bashku me të atin, i cili e shoqëronte me llautë vallen e “Dados”.
I vendosur për të mos e braktisur deri në fundin e jetës Përmetit, Laveri qëndrojë në këtë qytetë me klarinetën dhe kujtimet që e lidhin me të.
Mbiemri i vërtetë i Ustait të Madh është Nukra, por banorët e thërrisnin “Laveri i Bariut”.
Bariu është nderuar me shumë çmime.
Në Mars të 2001, Presidenti i Republikës e dekoron me urdhrin “Mjeshtër i madh i punës”.
Në vitin 2001, Këshillit Bashkiak të qytetit të Përmetit, Usta Laveri u shpall “Qytetar nderi”.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s