REPORTAZH / NË TEPELENË KU HASHASHI ËSHTË (LEGALI)LAZARIZUAR

HASHASH_1

Nga Telnis Skuqi
TEPELENË – “Është krimbur fare. Nga do të hedhësh sytë vetëm parcela me hashash shikon”, nis rrëfimin e tij Benard M, banorë i fshatit Çerriles.
“Po kultivohet masivisht”, shton Benardi dhe sakaq më tregon për Arrëzën, Maricajt, Vagalatit, Buzit, Luftinjën, Rabies, Likometit, Zhapokikën, Koshtanit, Mihasit, Dukajt, Gllavën etj.
Në fakt djaloshi ka të drejtë, sepse po të hedhës një sy të shpejt nga lugina e lumit të Izvorit deri në Likomet, malet dhe tokat janë bërë pjellore. Vazhdoni leximin

Advertisements

POTRETI I PAAUTORIZUAR I PANAJOT BARKËS

panajot-barka_ka-marre-pushket-per-liri1

Nga Telnis Skuqi
Sa herë kërkon të faktorizohet emri i tij, ai është gati për t’u shfaqur kudo.
Ai është mjeshtri i manupulimeve njerëzore.
Ai është mjeshtri i thithjeve të fondeve të Bashkimit Europian.
Ai është mjeshtri për të bërë për vete çdo kundërshtar.
Madje, ai është i kundërndodhur në aksionet politike me njerëzit e pushtetit, mjafton që ai të jetë në qendër të vëmendjesh. Vazhdoni leximin

REPORTAZH / RILINDJA PREMTON, FASONET FALIMENTOJNË

ERION VELIAJ

Nga Telnis Skuqi
GJIROKASTËR – Administratorja Adelina X. i besoj verbërisht premtimeve të rilindjes, por prej gjashtë muajsh, zonja që ka administruar një fason në lagjen “Zinxhira” ka falimentuar dhe bashkë me të rreth 100 punonjëse sot janë të papunë.
Përpara 23 qershorit 2013 kishte punë me bollëk. Në bashkëpunim me një biznesmen grekë, ajo ngriti një biznes të suksesshme.
Taksat dhe sigurimet e punonjësve i paguante rregullisht, sepse siguronte të ardhura të kënaqshme nga biznesi. Vazhdoni leximin

REPORTAZH / ZAMIRA RAMI, KANDIDATJA QË RRETHOHET NGA NJERËZIT E GABUAR

ZAMIRA RAMI-FLAMUR BIME

Nga Telnis Skuqi
GJIROKASTËR – Kandidatja për kryebashkiakun e Gjirokastrës, lësëistja Zamira Rami, e ka marrë një mësim të mirë ditën e sotme (20 maj 2015), teksa ka organizuar një takim me tregtarët e vegjël të zonës muzeale.
Mrika Lluri, tregtar, i ka treguar vendin kryebashkiakut në detyrë, Flamur Bime, i cili shoqëronte kandidaten Rami.
Ai nuk ka duruar fjalët e ëmbla dhe plotë premtime, sepse për të ato ishin vetëm mashtrime.
“Socialistët harrojnë që kanë qeverisur prej 15 vitesh pushtetin vendor, ndërsa sot hiqen si viktima”, thotë Lluri, gjirokastritë autoktonë. Vazhdoni leximin

REPORTAZH / MARINËZA, FSHATI QË TRONDITET NGA SHPËRTHIMET NËNTOKËSORE

FSHATI MARINEZ-FIER-1 PRILL 2015
Nga Telnis Skuqi
MARINËZ (Fier) – Marinëza, fshati që ndodhet rreth 10 km larg Fierit, u lëkund dje dy herë fortë, ky dy puset të gazit të kompanisë kanadeze Bankers Petroleum shpërthyen në orët e para të mëngjesit të 1 prillit.
“Isha në gjumë ku dëgjoi dy shpërthime të fuqishme”, tregon Elidona, nëna e tre fëmijëve, nuse në fshatin Marinëz. Vazhdoni leximin

PËRMBYTET JUGU: “FAJIN E KA SALIU!”

PERMBYTET JUGU

Nga Telnis Skuqi
“Shyqyr që PD e PS nuk jam në koalicion, sepse do të ishte përmbytur gjithë Shqipëria”, më thotë me shumë humor, Sokol Ligu, ish infermier, i pushuar nga puna prej një viti.
“Dy vite më parë përmbytej Veriu, ndërsa prej dy ditës përmbytej Jugu”, shton ai.
Në fakt Sokoli ka të drejtë të bëj sarkazëm, sepse, sipas tij, nëqoftëse do të ishte sot e djathta në pushtet, kryeministri i tanishëm, Edi Rama, do të akuzonte Saliun për reshjet e dendura shiut. Vazhdoni leximin

DERVICIAN, POLICIA NUK NDËRHYRI PËR TË PARANDALUAR INCIDENTIN

DERVICIAN-15 TETOR 2014Nga Telnis Skuqi
Katër ditë më parë, sikur dy postblloqet e policisë që janë ngritur në hyrje dhe në dalje të fshatin Lazarat, do të kishin ndaluar në kohën e duhur autokolonën e automjeteve të 100 “patriotëve” dhe “trimave” të jugut, sot situata në fshatin Dervician, rreth 5 km larg Gjirokastrës, do të kishte tjetër atmosferë. Vazhdoni leximin