KOMENT / NUK BËHET GAZETARIA LOKALE NGA ZYRAT E LSI

social-media-news-icon1

Nga Telnis Skuqi
Gazetaria është si puna e gjyqtarit, që gjithmonë është në krahun e të pandehurit dhe detyron organin e akuzës të paraqesh prova për ta dënuar, sepse po të ishte në anën e kundërt, atëherë nuk kishte nevojë për prokuror, thjeshtë e dënon atë, sepse është i pafuqishëm të mbrohet.
Në fakt, kjo situatë po ndodh në Gjirokastër, ku gazetarët në vend të respektojnë profesionin e tyre, janë bërë zëdhënësa shtypi, siç është rasti i ALPO TV, që tashmë administrohet nga vëllazëria Tavo me qira deri në shtator të vitit 2017. Vazhdoni leximin

Advertisements

KOMENT / EDHE “DITËN E VERËS” GRABITËN LËSËISTAT

ZAIMIRA RAMI

Nga Telnis Skuqi
Nuk ka poshtërim më të madh për një qytet si Gjirokastra, që edhe festën pagane të 14 marsit, “Dita e Verës”, ta politizojnë tërrësisht, madje ta promovojnë si histori suksesi për pushtetin vendor.
Ajo që ndodhi ditën e djeshme në Bashkinë e Gjirokastrës, ku asnjë drejtues i pushtetit vendor gjatë 26 viteve nuk ka guxuar ta bëj një gjë të tillë, ishte vërtetë skandaloze dhe e papranueshme. Vazhdoni leximin

SHËNIM / “SA MË SHUMË NJOH NJERËZIT, AQ MË SHUMË DUA KAFSHËT”

KAFSHET

Nga Telnis Skuqi
“Sa më shumë njoh njerëzit, aq më shumë dua kafshët”, ishte shkruajtur në statusin e koleges sime gjirokastrite, Eri Muco.
Në fakt, Eri ka të drejtë, sepse është e vërtetë dhe e çuditshme njëkohësisht, kafshët po zbuten, ndërsa njerëzit po egërsohen.
“Ku vend po çmendet me shpejtësi”, do ta niste reagimin e tij, kryeredaktori i gazetës “RD”, Bledi Kasmi, ndërsa më tej do të shtonte “Lopata e fundit mbi varrin moral të shoqërisë është arti në shërbim të regjimit”. Vazhdoni leximin

UNË DO TË VRAPOJ DREJT PARKUT TË LIQENIT PËR TA MBROJTUR

PROTESTA PER MBROJTJEN E PARKUN TE LIQENIT

Nga Telnis Skuqi
Për kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, çdo taksapagues shqiptarë që ka këndvështrim ndryshe nga ai, është “vandal”.
Një dreq e di se kush e ka këshilluar të përdori një fjalë të tillë, Eri, ku mjafton të hapës fjalorin e gjuhës shqipe për të zbërthyer kuptimin e plotë të fjalës “vandal” ose “vandalizëm”.
Sipas fjalorit të gjuhës shqipe, fjala “vandalizëm” nënkupton: “Shkatërrim barabar e i pamëshirshëm i monumente të artit e të kulturës dhe i të gjitha gjërave me vlerë; plaçkitje e papërmbajtur, e shoqëruar me vrasje e mizori; veprim i egër e barbar, sjellje prej vandali; barbarizëm, mizori etj”, gjë që i shkon përshtatë Erion Veliaj. Vazhdoni leximin

KUSH KA GISHTË NË ARRESTIMIN E SPIRO KSERËS

SPIRO KSERA_

Nga Telnis Skuqi
Dua ta besoj që ish-ministri i Punëve Sociale dhe Shanseve të Barabarta, Spiro Ksera, ka gisht në këtë histori korruptive, por mënyra se si u arrestua minoritari i djathtë grek, më lënë të dyshoj.
Spiro Ksera kishte katër vite në dispozicion për të vjedhur paratë e taksapaguesve shqiptarë, nuk ngeli ai që 300 milionët, siç pretendon organi i akuzës, t’i vidhte ditën e fundit të qëndrimit të tij si ministër.
Arrestimi i tij, disa orë pasi u sulmua publikisht kryetari i PBDNJ, Vangjel Dule nga “superdeputeti” socialist i jugut, Koço Kokëdhima, tregon qartë se sa e lidhur politikisht është arrestimi i Spiro Kserës. Vazhdoni leximin

A ËSHTË I LIDHUR LAZARATI ME ISIS?!

FSHATI LAZARAT (QERSHOR 2014)

FSHATI LAZARAT (QERSHOR 2014)

Nga Telnis Skuqi
Gazetarja gjirokastrite e NEWS 24, Brikena Metaj, ka realizuar me të vërtetë një kronikë profesionale me banorët e fshatit Lazarat, të cilët ishin të revoltuar me një shkrim të publikuar nga gazeta britanike “Daily Mirror” (online), fundjavën e kaluar.
Reportazhi i saj ishte shumë domëthënëse, sepse për herë të parë banorët e fshatit Lazarat kanë pranuar ekzistencën e kultivimit të bimës narkotike, por kategorikisht ekzistencën e grupeve terroriste të lidhura me ISIS.
Kush e ka lexuar më vëmendjen reportazhin e “Daily Mirror”, ka vënë re se gazetari nuk ka akuzuar banorët e Lazarat si mbështetësh të terroristëve, përkundrazi ai ka akzuar grupet kriminale që kanë bashkëpunuar ngushtësisht me terroristët, sepse këtë fakt e ka deklaruar vet Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri.
Vazhdoni leximin

KOMENT / PANAJOT BARKA NUK NDËRTOHET JETA ME SPIUNLLËK

panajot-barka_ka-marre-pushket-per-liri1

Nga Telnis Skuqi
Panajot Barka, minoritari shqiptar me kombësi grek, me ka cilësuar mua si “provincial të rëndomtë” apo “delirantë” në një koment të tij, sepse guxova të publikoj një skandal që fatkeqësisht vetëm ai di të bëj këtë punë më mirë.
Personalisht nuk kam ndërmend të komentoj “zbulimin” e tij, sepse nuk më intereson fare se çfarë thotë minoritari shqiptar, Panajot Barka, por nuk kam ndërmend t’i jap rrugë një palo njeriu, i cili gjithë jetën e tij e ka ndërtuar karrierën duke bërë trakte për miqtë e mi. Vazhdoni leximin